Udział inwestorów w finansowaniu i tworzeniu miejscowych planów
Podmioty realizujące projekty w branży odnawialnych źródeł energii mają nowe instrumenty prawne, dzięki którym mogą wpływać na tworzenie miejscowego prawa dla potrzeb prowadzonych przez nich inwestycji.
Problematyka partycypacji inwestorów realizujących projekty w branży odnawialnych źródeł energii (OZE) w kosztach sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego od wielu lat budziła wątpliwości z uwagi na brak jednoznacznych przepisów w tym przedmiocie, które dopuszczałby taką możliwość. Zeszłoroczna nowelizacja przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie 24 września 2023 r. istotnie zmienia dotychczasowy stan rzeczy. Dała inwestorom nowe instrumenty prawne w postaci zintegrowanego planu inwestycyjnego oraz umowy urbanistycznej, zarówno w zakresie finansowania uchwalania miejscowych planów, jak i większego udziału inwestorów w procesie tworzenia miejscowego prawa dla potrzeb realizowanych przez nich inwestycji.
Przed nowelizacją
Obowiązujące regulacje sprzed zmiany przepisów stanowiły, że koszty sporządzenia bądź zmiany planu miejscowego leżały wyłącznie po stronie danej gminy i były one finansowane z jej budżetu. Wyjątek od tej reguły stanowiły inwestycje celu publicznego, gdyż ustawa dopuszczała możliwość sfinansowania kosztów sporządzenia planu przez inwestora realizującego taką inwestycję. Niestety jednak z uwagi na fakt, że znaczna część inwestycji OZE nie spełniała kryteriów inwestycji celu publicznego, do większości instalacji odnawialnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta